Konwersja z koloru na B&W - Forum fotograficzne

GALERIA - M U Z Z . . . XYZ . . .

chyba trochę...wyrwane z rzeczywistosci...a może tak trzeba?

Forum fotograficzne
 
Temat: Konwersja z koloru na B&W  
(Odwiedzono 3807 raz(y) oceniono na: 0.00 ( oddano 0 głos(y ów))


Konwersja z koloru na B&W  
YRozpoczynająć pisanie na temat konwersji z koloru na BW należy sobie zadać pytanie po co w ogóle robić takie konwersje?
Aparaty cyfrowe oferują obecnie tak (z pozoru) wierne odwzorowanie barw i posiadają szereg mechanizmów ułatwiających wykonywanie kolorowych zdjęć, programy do obróbi mogą w prosty sposób wprowadzać dowolne korekty.
Wydaje się, że BW powinno już dawno odejść w zapomnienie.

Jednak tak nie jest, rejestrowana cyfrowo rzeczywistość jest w większości przypadków przesycona, kolory nigdy nie są naturalne i nie mogą być naturalne wynika to z technicznej natury cyfrowej rejestracji.


Uważam osobiście, że technika cyfrowej rejestracji dowolnych przekazów czy to filmu,obrazu czy dźwięku to medium ułomne.
Podświadomie czy świadomie po okresie początkowej fascynacji zaczynamy od niego uciekać. Szukamy czegoś co zkłóci tę nienaganną sterylność przekazu.
Ucieczka w nierealne kolory, zamglenia, rozmycia ...w sumie dowolne zniekształcenia cyfrowego obrazu stają się powoli uznanymi środkami wyrazu.

Odkrywamy przy okazji całkowicie nowe wymiary w fotografi. Jeszcze kilka lat temu nieostre, poruszone czy zniekształcone  obrazy nie mogły liczyć na uznanie były wręcz deprecjonowane. Obecnie to prężnie rozwijające się techniki w fotografi.

Czarno Biała fotografia zajmuje w tym wszystkim miejsce wyjątkowe...trwa i wydaje się być bardziej niezależna od zmieniających się technik rejestracji.
Monochromatyczne obrazy jako naturalne rozszerzenie BW mają w sobie coś magicznego i dobrze wykonane mogą w sobie mieć tyle ekspresji jakiej żadna kolorowa fotografia nigdy mieć nie będzie!!!

Konwersja zdjęć kolorowych do skali szarości nie jest prostą operacją. Główny problem polega na tym, że kolory o tym samym nasyceniu i jasności przekształcone wprost na sklalę szarości dają takie same odcienie. W efekcie otrzymujemy obraz płaski, pozbawiony kontrastów "szaro-szary".
Tracimy przejścia i kontrasty pomiędzy kolorami lub ich odcieniami. Programy graficzne w tym również Photoshop są akurat w tego typu przekształceniach bardzo prymitywne. Dopiero od wersji CS3 pojawiło się narzędzie specjalnie do tego celu przewidziane ale dalej bardzo ułomne.

Wykonuję często konwersje na BW z różnymi efektami. Główne techniki to mieszanie kanałów, wykorzystywanie kanału luminacji w przestrzeni LAB czy wreszcie konwersja w Camera Raw (CS5).
Istnieją jednak narzędzia znacznie prostsze i jednocześnie bardziej doskonałe. Są to dedykowane do Photoshopa wtyczki (plug-ins).
Polecam szczególnie jedną, która zawsze daje bardzo dobre rezultaty i jest uznawana przez zawodowców za produkt idealny i kompletny.

Mowa o oprogramowaniu firmy  NiKsoftware - Silver Efex Pro 2. 
Używam tego oprogramowania i muszę powiedzieć, że jest niemal idealnym narzędziem konwersji.
To tak na dobrą sprawę nie cyfrowa a tradycyjna ciemnia fotografii czarno białej.
Jest to narzędzie bardzo inteligentne i nie tylko do konwersji ale również do uzyskiwania większości ciekawych efektów jakie wypracowała przez lata technika analogowa...wystarczy wymienić możliwość symulacji kilkudziesięciu najpopularniejszych klisz fotograficznych Agfa, Ilford, Kodak czy Fuji.
Polecam każdemu.

Jest jednak mała wada, to oprogramowanie kosztuje prawie 800 zł ale jest warte tej ceny.

Jednak jeśli nie dysponuje się takim oprogramowaniem trzeba sięgać po inne techniki ale o tym następnym razem :)

19.09.2012 22:23
Profil użytkownika Y
Słowa kluczowe:  
Konwersja z koloru na B&W
Bogdan BialczakUżytkownik

Zarejestrowany: 26.01.2012
Postów: 732

Prosimy o następny raz.

23.03.2013 20:29
Offline Profil użytkownika Bogdan Bialczak
Konwersja z koloru na B&W
YAdministrator

Zarejestrowany: 13.03.2002
Postów: 2125

Bogdan wywołał mnie do tablicy i ma w sumie rację. Miał być dalszy ciąg to i będzie.

Skoro już musimy żyć w ułomnym cyfrowym świecie to brnijmy dalej w próby jego udoskonalenia :).


Tym razem zaproponuję coś wyjątkowego i bardzo przystępnego.
Jest to kolejny specjalizowany program do konwersji kolorowych zdjęć do B&W.
Myślę, że nie jest gorszy od polecanego poprzednio Silver Efex Pro 2  firmy Nik Software.


Mowa o programie Perfect B&W firmy onOne Software.


Program sprzedawany jest w dwóch wersjach "Premium Edition" i "Standard Edition".
Obie wersje funkcjonalnie są takie same. Różnica polega na tym, że "Premium" współperacuje z  Photoshop, Lightroom, Aperture i  jako niezależna aplikacja.


Wersja "Standard" jest jedynie niezależną aplikacją i nie można zapisywać zbiorów w formatach  Photoshop, Lightroom, Aperture. Ale inne formaty zapisu są już dostepne (tiff, jpeg czy PNG). Nie jest to duże utrudnienie.


Idealne rozwiązanie dla wszystkich...nie trzeba mieć Photoshop aby  robić piękne konwersje B&W.


Nie będę opisywał funkcji programy ponieważ są one bardzo dobrze zaprezentowane na stronie firmy  onOne Software. Robią wrażenie i naprawdę działają świetnie. Używam tego programu i jestem bardzo zadowolony.


Rzecz najważniejsza.....wersja  "Standard Edition" kosztuje tylko $29,95 (około 100 zł).


Można ją kupić bezpośrednia ze strony firmy onOne Software (płatność paypal). Cała transakcja trwa kilkadziesiąt sekund i otrzymujemy mailem klucz i licencję. Z darmowej wersji "trial" robimy w pełni legalny i funkcjonalny program.
Zachęcam do sciągnięcia wersji darmowej "trial".


Link do strony onOne Software - http://www.ononesoftware.com/products/perfect-bw/
cdn.

27.03.2013 20:53
Offline Profil użytkownika Y info at muzz.pl
Konwersja z koloru na B&W
YAdministrator

Zarejestrowany: 13.03.2002
Postów: 2125

01.04.2013 14:46
Offline Profil użytkownika Y info at muzz.pl